Adventől Karácsonyig
Közelednek az ünnepek, szinte észre sem vesszük, és máris karácsonyeste van!
Az Adventi időszak nagyon jó alkalom arra, hogy a családdal, a gyerekekkel közösen készülődjünk a közelgő ünnepre. Ha minden nap valami meglepetés várja a gyerkőcöket (apróságokról van szó, pl. egy karácsonyi mese, színező, amit közösen kiszínezünk és kitesszük valahová) az mind a szülőknek, mind az apróságoknak örömmel tölti el a szívét, így hangolódva rá a szeretet ünnepére.
Íme néhány ötlet, hogy tartalmasan teljenek a várakozással teli napok:
Készíthetünk papírtölcséreket, melyeket feldíszítünk kedvünk szerint. Ezeket felfűzzük, és ebbe kerülhetnek az apró meglepetések az adventi időszakban.
Kifestőket színezhetünk közösen, levelet írhatunk, rajzolhatunk a Mikulásnak, Mikulásos meséket olvashatunk a gyerkőcnek esténként, készíthetünk papírból Mikulást vagy puttonyt stb.
De akár, hajtogathatunk is Mikulást!
bevonhatjuk a gyerekeket a gyúrásba, nyújtásba. A formák kiszúrását és a sütik díszítését, tojással megkenését nyugodtan rájuk bízhatjuk, kis segítséggel remekül veszik az akadályokat…bízzunk bennük.
Készíthtünk mézeskalács házikót, a gyerekek nagy örömére! Bátorság! Nem olyan nehéz, mint amilyennek gondolnánk!
pl.: közösen készíthetünk karácsonyfadíszeket, girlandot, ablak díszeket, hópelyheket vághatunk stb.
És az ajándék?
A legszebb karácsonyi ajándék gyermekeink örömtől csillogó szemét látni Szenteste. Karácsony közeledtével a nagyobb gyerekek naponta számtalan ajándék ötlettel hozakodnak elő vagy megírják a kívánságlistájukat, de a kisebbeknél nagyon oda kell figyelnünk, hogy a szívéhez közel álló, életkorának megfelelő ajándékot választhassunk.
A 3-4 év alatti kicsik esetében talán még komolyabban meg kell fontolni, hogy mik is legyenek a megfelelő karácsonyi ajándék ötletek gyerekeknek, hiszen ők még nem tudják elégalaposan kifejezni mit is szeretnének, így egy kicsit helyettük kell gondolkodnunk.
Talán a legnehezebb: milyen jellegű ajándékot kapjon gyermekünk, mit válasszunk?
Úgy gondolom, olyan ajándék a legmegfelelőbb, ami elég emlékezetes, és tartós. Fontos hogy rögtön kipróbálhassa, eléggé mellé lehet fogni, pl. egy szánkóval, ha szenteste nincs hó, vagy korcsolyával, vagy biciklivel.
Hasznos lehet, ha többfunkciós és megmozgatja a fantáziáját: egy játékvár, vagy babaház pl. ilyen, hiszen nem csak a tartozékokkal (amik valószínűleg meg is fogyatkoznak rövid időn belül) lehet játszani, hanem az egyéb babákat is be lehet vonni, különböző kerettörténeteket kitalálni.
Fontos, hogy ne magunknak vegyünk ajándékot! Előfordulhat, hogy nekünk tetszik, odavagyunk, hogy milyen aranyos, aztán a kicsi nem is lesz olyan lelkes, mint ahogy elképzeltük.
Ha végképp nem tudjuk kitalálni mit is tegyünk a fa alá, érdemes megkérdezni a gondozókat a bölcsiben, óvó néniket az oviban. Ők nagyon jól látják mivel játszik szívesen a kicsi, és ismerik is a játékokat, biztosan tudnak egy- egy jó ötletet adni.
Advent
Az Advent (várakozás) a keresztény kultúrkörben a karácsonyt(december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Az advent szó jelentése „eljövetel”. a latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot.
Szokások
Szentcsalád-járás
A szentcsalád-járás a 20. század elejéről származó katolikus szokás. A hívek minden nap más házhoz visznek egy a Szent Családot ábrázoló képet, és e képnél imákat mondanak, s kisebb szertartásokat mutatnak be. A népszokás arról a bibliai eseményről emlékezik meg, amikor a gyermekét váró Szűz Mária és Szent József Betlehembe érvén szállást kerestek maguknak.
Böjt
Korábban szokás volt az adventi időszakban böjtöt tartani. Az adventi böjti idő alatt tiltották a zajos mulatságokat és az ünnepélyes házasságkötéseket.
Adventi koszorú
Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Adventi naptár
Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a várva-várt és megszokott karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért érdekes és meglepő játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét, majd megengedte, hogy a gyermek minden este megegyen egyet-egyet közülük. Mikor a kisfiú felnőtt, nem felejtette el édesanyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, s ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá.
Készítsünk Adventi naptárat!
Zoknis naptár
Régi gyerek zoknikat csíptetünk fel egy madzagra, ezekbe tesszük az apró meglepiket 24 napon át.
Adventi naptár wc papír gurigákból
Egy kis kézügyeség kell hozzá és máris kész. Papírral bevonjuk a gurigákat, díszíthetjük kedvünk szerint és ennyi! Ugye milyen egyszerű?